Louis Vuitton

Ένα ρολόι-σύμβολο: Η Louis Vuitton στηρίζει τη UNICEF μέσω μιας μοναδικής δημοπρασίας

27/01/2026
10 mins read

Οι συλλέκτες, σύντομα θα έχουν την ευκαιρία να αποκτήσουν ένα one-of-a-kind ρολόι, χειροποίητο από τους τεχνίτες της Louis Vuitton, το οποίο συνδυάζει υψηλή ωρολογοποιία, πρωτότυπη σχεδίαση και συμβολική αξία.

Ο γαλλικός οίκος πρόκειται να δημοπρατήσει ένα ρολόι σε σχήμα μπάλας ποδοσφαίρου, με σκοπό τη συγκέντρωση χρημάτων για τη UNICEF. Εμπνευσμένο από την εμβληματική μπάλα ποδοσφαίρου με το μονόγραμμα της Louis Vuitton που σχεδιάστηκε για το Παγκόσμιο Κύπελλο FIFA 1998, το ρολόι επαναπροσδιορίζει ένα από τα πιο αναγνωρίσιμα αθλητικά σύμβολα παγκοσμίως. Εκεί όπου η μπάλα λειτουργεί συνήθως ως εργαλείο παιχνιδιού, εδώ μεταμορφώνεται σε ένα αντικείμενο στοχασμού, όπου η ακρίβεια της μηχανικής συναντά την αισθητική της υψηλής δεξιοτεχνίας.

Με τέλεια σφαιρικό σχήμα, το ρολόι αντικατοπτρίζει τα παραδοσιακά πάνελ μιας μπάλας ποδοσφαίρου, ωστόσο οι επιφάνειες δεν είναι συμπαγείς, αλλά απόλυτα διαφανείς, όπου μέσα από αυτές αποκαλύπτεται ο πολύπλοκος εσωτερικός μηχανισμός.Το αποτέλεσμα είναι τόσο αρχιτεκτονικό όσο και μαγευτικό, επιτρέποντας στον ίδιο τον μηχανισμό να γίνει μέρος της σχεδιαστικής γλώσσας.

Στην καρδιά του ρολογιού χτυπά ένας χειροκίνητος μηχανικός μηχανισμός, αναπτυγμένος σε συνεργασία με τον ιστορικό ελβετικό οίκο ωρολογοποιίας L’Epée 1839. Η skeleton αρχιτεκτονική του μηχανισμού αποκαλύπτει δύο χρυσούς περιστρεφόμενους κυλίνδρους παράλληλα με διαμαντένιες έδρες, που συνεργάζονται για να “φωτίσουν” τον χρόνο με τρόπο σχεδόν θεατρικό.

Κάθε εξάρτημα έχει συναρμολογηθεί σχολαστικά στο χέρι, επιβεβαιώνοντας την κοινή φιλοσοφία των δύο οίκων: απόλυτος σεβασμός στη δεξιοτεχνία, στην παράδοση και στη λεπτομέρεια.

Louis Vuitton

Όπως αρμόζει σε κάθε αντικείμενο χρόνου Louis Vuitton αυτού του διαμετρήματος, η παρουσίαση παίζει πρωταγωνιστικό ρόλο. Το ρολόι φιλοξενείται σε ένα ειδικά κατασκευασμένο trunk, εμπνευσμένο από τα εμβληματικά trunks τροπαίων του οίκου, που έχουν συνοδεύσει μερικές από τις πιο λαμπρές στιγμές του παγκόσμιου αθλητισμού – από το Παγκόσμιο Κύπελλο FIFA και τη Formula 1, μέχρι τους τελικούς του NBA και το America’s Cup.

Χειροποίητο από έμπειρους τεχνίτες στο ιστορικό ατελιέ του Louis Vuitton στο Asnières, κοντά στο Παρίσι, κάθε μπαούλο αποτελεί από μόνο του ένα έργο τέχνης. Η ολοκλήρωση του μπορεί να απαιτήσει πάνω από 400 ώρες επίπονης, σχολαστικής εργασίας, μια διαδικασία που αντικατοπτρίζει τη βαθιά προσήλωση του οίκου στη χειροτεχνία και την τελειότητα. Αισθητικά, το μπαούλο ενσαρκώνει την κλασική ταυτότητα του οίκου, συνδυάζοντας τον καφέ και μπεζ καμβά με το χαρακτηριστικό μονόγραμμα και με χρυσά μεταλλικά στοιχεία που προσθέτουν μια διακριτική, αλλά επιβλητική λάμψη.

Παρότι η ημερομηνία της δημοπρασίας δεν έχει ακόμη ανακοινωθεί, ο οίκος Louis Vuitton έχει επιβεβαιώσει ότι το σύνολο των εσόδων θα διατεθεί στη UNICEF. Η πρωτοβουλία αυτή ενισχύει μια ουσιαστική και μακροχρόνια συνεργασία που ξεκίνησε το 2016 και έκτοτε εξελίσσεται σε σταθερό πυλώνα της φιλανθρωπικής δράσης του οίκου.

Την τελευταία δεκαετία, η Louis Vuitton στηρίζει συστηματικά το έργο της UNICEF, συμβάλλοντας στην προστασία και υποστήριξη των πιο ευάλωτων παιδιών παγκοσμίως – παιδιών που πλήττονται από φτώχεια, συγκρούσεις και ανθρωπιστικές κρίσεις. Χαρακτηριστικό παράδειγμα αυτής της δέσμευσης αποτελεί η ετήσια κυκλοφορία του Silver Lockit, ενός συμβολικού κοσμήματος που δημιουργείται κάθε χρόνο σε συνεργασία με τον οργανισμό.

Previous Story

Hanhart 417 ES Moby Dick 39 mm: Η επιστροφή στις σωστές αναλογίες

Next Story

Το b/1.3R της Toledano & Chan διαθέτει ένα μαγευτικό καντράν

MORE FROM 24 ΩΡΕΣ

Citizen Tsuyosa Shore Time Slip Limited Edition: Η πιο ρετρό έκδοση του Tsuyosa

Citizen Tsuyosa Shore Time Slip Limited Edition: Η πιο ρετρό έκδοση του Tsuyosa

Η Citizen συνεχίζει να εξελίσσει τη δημοφιλή σειρά Tsuyosa, παρουσιάζοντας μια νέα περιορισμένη έκδοση που συνδυάζει δύο από τις πιο επιτυχημένες προτάσεις της οικογένειας. Το νέο Tsuyosa Shore Time Slip Limited Edition ενώνει τη σπορ φιλοσοφία του Tsuyosa Shore με την ιδιαίτερη αισθητική του περσινού Time Slip, δημιουργώντας ένα ρολόι
Τζάκι Κένεντι: Η διαχρονική κομψότητα και το Cartier Tank που έγινε μέρος του μύθου της

Τζάκι Κένεντι: Η διαχρονική κομψότητα και το Cartier Tank που έγινε μέρος του μύθου της

Στις 28 Ιουλίου 1929 γεννήθηκε η Ζακλίν Λι Μπουβιέ, η γυναίκα που ο κόσμος θα γνώριζε ως Τζάκι Κένεντι. Λίγες προσωπικότητες του 20ού αιώνα κατάφεραν να ταυτίσουν τόσο έντονα την εικόνα τους με μια ολόκληρη εποχή. Δεν ήταν μόνο η Πρώτη Κυρία των Ηνωμένων Πολιτειών, ούτε μόνο η σύζυγος του
H. Moser & Cie. Endeavour Minute Repeater Cylindrical Tourbillon Skeleton Cosmic Rain

Η H. Moser & Cie. αποκαλύπτει το Endeavour Minute Repeater Cylindrical Tourbillon Skeleton Cosmic Rain

Η H. Moser & Cie. παρουσίασε το Endeavour Minute Repeater Cylindrical Tourbillon Skeleton Cosmic Rain, μια περιορισμένη έκδοση μόλις 20 κομματιών που συνδυάζει με εντυπωσιακό τρόπο την μηχανική δεξιοτεχνία με την καλλιτεχνική έκφραση. Το ρολόι, το οποίο στεγάζεται σε κάσα τιτανίου 40 mm, συνδυάζει minute repeater, flying tourbillon με κυλινδρικό
Η Parmigiani Fleurier παρουσιάζει την τριλογία Tonda PF «World Firsts»

Η Parmigiani Fleurier παρουσιάζει την εντυπωσιακή τριλογία Tonda PF «World Firsts»

Με αφορμή τη συμπλήρωση 30 χρόνων από την ίδρυση της, η Parmigiani Fleurier παρουσίασε την τριλογία Tonda PF «World Firsts», μια επετειακή συλλογή που αποτελείται από τρία μοντέλα κατασκευασμένα αποκλειστικά από πλατίνα 950. Περιορισμένη σε μόλις 30 κομμάτια ανά μοντέλο, η συλλογή συνδυάζει τρεις πρωτοποριακές μηχανικές λύσεις που επαναπροσδιορίζουν τον
Το Grand Stade Hassan II φιλοδοξεί να γίνει το μεγαλύτερο ποδοσφαιρικό στάδιο στον κόσμο

Το Grand Stade Hassan II φιλοδοξεί να γίνει το μεγαλύτερο ποδοσφαιρικό στάδιο στον κόσμο

Καθώς το Μαρόκο προετοιμάζεται για τη συνδιοργάνωση του Παγκοσμίου Κυπέλλου της FIFA το 2030 μαζί με την Ισπανία και την Πορτογαλία, παρουσιάστηκαν τα σχέδια για το Grand Stade Hassan II, ενός υπερσύγχρονου γηπέδου με χωρητικότητα 115.000 θεατών, το οποίο θα κατασκευαστεί στο Μπενσλιμάν κοντά στην Καζαμπλάνκα και αναμένεται να είναι
24 ΩΡΕΣ MAGAZINE
Go toTop

Don't Miss

Η Louis Vuitton αποκαλύπτει το επίσημο Trophy Trunk του FIFA World Cup 2026

Η Louis Vuitton αποκαλύπτει το επίσημο Trophy Trunk του FIFA World Cup 2026

Η Louis Vuitton παρουσίασε το επίσημο Trophy Trunk για το
Όταν το Monogram γίνεται δομικό στοιχείο: η νέα Horizon Aluminum της Louis Vuitton

Όταν το Monogram γίνεται δομικό στοιχείο: η νέα Horizon Aluminum της Louis Vuitton

Η Louis Vuitton επαναπροσδιορίζει τις πολυτελείς αποσκευές με τη νέα
24 ΩΡΕΣ MAGAZINE
Privacy Overview

Η ιστοσελίδα μας χρησιμοποιεί cookies για να μπορούμε να σας προσφέρουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες των cookies αποθηκεύονται στον browser σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η αναγνώρισή σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπό μας και η βοήθεια προς την ομάδα μας να κατανοήσει ποια τμήματα του ιστότοπου βρίσκετε πιο ενδιαφέροντα και χρήσιμα.

Δείτε όλα τα cookies που χρησιμοποιεί η ιστοσελίδα μας εδώ